O TYM JAK ROZWIJAJĄ SIĘ DZIECI Z ROZSZCZEPEM

Zacznijmy od tego, że rozszczep czy to wargi czy podniebienia jest tylko (i aż!) wadą rozwojową fizycznej budowy ciała i nie obejmuje zmian w mózgu. Zatem nie ma podstaw aby myśleć, że dzieci, które rodzą się z tego typu wadą rozwojową będą mniej inteligentne niż dzieci, które urodziły się zdrowe.

Zagrożenie opóźnienia rozwoju jednak istnieje i w dużej mierze zależy od przebiegu leczenia. Ważne jest, przy wyborze ośrodka gdzie będzie leczone Nasze Dziecko, aby zwrócić uwagę na takie rzeczy jak doświadczenie lekarzy (ilość rocznie wykonywanych tego typu operacji), metodologia operacji – ile zabiegów jest planowane, kiedy zostanie zakończone leczenie chirurgiczne, jakich efektów możemy oczekiwać i oczywiście warunki w jakich Pacjent będzie przebywał w okresie okołooperacyjnym. W przypadku nieprawidłowej metody leczenia,  Dziecko może mieć problemy ze słuchem lub z wyraźną mową. Wtedy faktycznie mogą wystąpić problemy w komunikacji z rówieśnikami, co prowadzi do wycofania i spowolnienia rozwoju Dziecka. Przeszkodą w rozwoju psychospołecznym może być też odmienny wygląd od rówieśników, którzy czasami bywają bezwzględni i potrafią piętnować odmienność innych dzieci.

Właśnie z tych powodów istotne jest, aby leczenie przebiegało według Standardów Medycznych i było przeprowadzone metodą, która ogranicza ryzyko powikłań i ilość operacji do minimum, kończąc główny proces leczenia operacyjnego w wieku 2 lat – czyli w tak zwanym okresie niepamięci wstecznej. Tak szybkie i prawidłowe leczenie ogranicza ryzyko wolniejszego rozwoju lub zaburzeń psychospołecznych u Pacjentów.  Jest również kluczowe dla poczucia własnej wartości Dziecka. Niezbędna później opieka ortodontyczna, logopedyczna dotyczy  większości Dzieci – również tych urodzonych bez wad wrodzonych, więc nie jest niczym stygmatyzującym.

Poza czasem i metodologią operacji, istotne jest również podejście rodziców. Ważne jest to, aby  nie oni przenosili swoich obaw i kompleksów na własne pociechy. W wielu przypadkach to właśnie ich podejście kształtuje poczucie własnej wartości u dziecka i umiejętność odnalezienia się wśród rówieśników.

Ja na bazie swojego doświadczenia obserwuję, że Rodzice są zakochani po uszy w swoich dzieciach i nawet czasem śmieją się, że brakuje im tego szerokiego rozszczepowego uśmiechu. Moi Pacjenci często charakteryzują się nawet ponad przeciętną inteligencją. Bardzo często na wizytach kontrolnych, Rodzice się chwalą, że ich dzieci są najlepsze w klasie lub mają jakieś dodatkowe osiągnięcia.  Myślę sobie, że może skoro natura zaniedbała coś w jednym miejscu, nadrobiła czymś dodatkowym w innym ?

Dlatego Kochani Rodzice nie martwcie się, tylko cieszcie, że Wasze Dziecko będzie prawdopodobnie posiadało jakiś dodatkowy talent, a my – chirurdzy postaramy się, aby mała wpadka natury, nie przeszkodziła w osiąganiu sukcesów!